Sposoby na odwodnienie
Sposób na odwodnienie nr 1: minimum 2 litry wody dziennie
Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Tu podstawą jest zachowanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie – można spożywać warzywa, owoce, napoje mleczne, soki oraz oczywiście czystą wodę. Pamiętaj, że niektóre napoje, np. kawa, herbata czy alkohol, nie tylko nie nawodnią organizmu, ale wręcz przyczynią się do utraty wody.
Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienna norma to 2 litry wody dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta w upalne dni, po wysiłku fizycznym, w czasie niektórych dolegliwości (w tym właśnie biegunki), a u kobiet dodatkowo w czasie ciąży i okresie laktacji.
Sposób na odwodnienie nr 2: elektrolity
Elektrolity to wodne roztwory jonów, które uczestniczą w licznych biochemicznych procesach w naszym organizmie. Na utratę elektrolitów jesteśmy narażeni każdego dnia, ale szczególnie w trakcie biegunki. Dlaczego elektrolity to dobry sposób na odwodnienie? Ich kluczową dla organizmu rolą jest udział w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody. Dlatego tak popularne stają się zestawy elektrolitów do rozpuszczania w wodzie, które można kupić w aptekach i niektórych sklepach.
Sposób na odwodnienie nr 3: właściwa osmolalność płynów
Odwodnienie jest szczególnie groźne u dzieci i osób w podeszłym wieku, których stan może pogorszyć się nawet w kilka godzin. W takim przypadku zwykła woda nie wystarczy.
Skutecznym sposobem na odwodnienie są płyny o obniżonej osmolalności – to znaczy o właściwościach usprawniających ich wchłanianie do tkanek i komórek. Osmolalność płynu determinuje proporcja elektrolitów oraz innych cząsteczek składników odżywczych (np. glukozy) zawartych w płynie, dlatego płyny o właściwej zawartości elektrolitów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odwodnienie.
Sposób na odwodnienie nr 4: odpowiednia temperatura płynów
Nie bez znaczenia jest temperatura podawanych napojów – płyny stosowane do nawodnienia powinny być chłodne (nie zimne). Ciepłe napoje wzmagają odruch wymiotny, co w przypadku grypy żołądkowej może znacznie pogorszyć samopoczucie i stan zdrowia.
Czytaj więcej:
- Objawy i konsekwencje odwodnienia
- Jak działają elektrolity?
- Czym leczyć biegunkę?
- Jak leczyć grypę żołądkową?
- Co powoduje biegunkę podróżnych i jak ją leczyć?
- Co można jeść podczas biegunki?
- Czy istnieją domowe sposoby na biegunkę?
- Czy węgiel pomoże na biegunkę?
- Dlaczego po jedzeniu może pojawić się biegunka?