Czy węgiel pomoże na biegunkę?
Jak działa węgiel leczniczy?
Węgiel leczniczy ma silne właściwości adsorpcyjne, to znaczy zdolność wiązania niektórych substancji, która zależy od ich masy cząsteczkowej i rozpuszczalności w tłuszczach (lipofilności). Dlatego często stosowany jest przy zatruciach lekami, gdyż ułatwia ich usunięcie z organizmu.
Stosowanie węgla na biegunkę – fakty i mity
Brakuje badań klinicznych potwierdzających skuteczność węgla w leczeniu najczęściej występujących rodzajów biegunek, czyli biegunek wirusowych i bakteryjnych. Z własności węgla aktywowanego wynika, że patogeny i toksyny wywołujące biegunkę mogą być po prostu za duże, by węgiel mógł je skutecznie wiązać i wydalać z organizmu.
Choć niektóre rodzime źródła wymieniają węgiel aktywowany jako metodę objawowego leczenia biegunek, nie istnieją poważne dane naukowe potwierdzające jego skuteczność.
Co na biegunkę?
Stoperan to małe i wygodne do połknięcia kapsułki, których składnikiem aktywnym jest loperamid. Jego przeciwbiegunkowe działanie zostało udowodnione naukowo.
Po podaniu doustnym Stoperan dobrze się wchłania, a efekt terapeutyczny (zmniejszenie częstości wypróżnień i poprawa konsystencji stolca) może nastąpić już po zażyciu pierwszej dawki (1-2 kapsułki). Dodatkowo Stoperan zmniejsza utratę wody i elektrolitów z organizmu, minimalizując dzięki temu ryzyko odwodnienia.
Czytaj więcej:
- Czym leczyć biegunkę?
- Co powoduje biegunkę podróżnych i jak ją leczyć?
- Jak leczyć grypę żołądkową?
- Dlaczego po jedzeniu może pojawić się biegunka?
- Jak działają elektrolity?
- Objawy i konsekwencje odwodnienia
- Sposoby na odwodnienie
- Co można jeść podczas biegunki?
- Czy istnieją domowe sposoby na biegunkę?