Co powoduje biegunkę podróżnych i jak ją leczyć?
Przyczyny biegunki podróżnych
Niski standard sanitarno-higieniczny, a więc niedostateczny poziom czystości w toaletach, miejscach przygotowywania, podawania i spożywania żywności, a także niedbałość o higienę osobistą – to wszystko prowadzi do skażenia wody i żywności bakteriami (najczęściej E. coli) i wirusami (np. norowirusami, którymi szczególnie łatwo się zarazić). To właśnie te patogeny odpowiadają za zatrucie organizmu, nieżyt układu pokarmowego i w konsekwencji biegunkę.
Objawy biegunki podróżnych
Biegunka podróżnych objawia się typowymi dla zakażeń układu pokarmowego dolegliwościami. Oprócz biegunki wystąpić mogą:
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- gorączka,
- odwodnienie.
Jak leczyć biegunkę podróżnych?
Najistotniejszym elementem leczenia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, by uniknąć częstego przy biegunce odwodnienia, na które jesteśmy szczególnie narażeni w krajach tropikalnych. Pamiętaj o wyborze sprawdzonego, nieskażonego źródła wody.
Podczas wyjazdu do stref o podwyższonym ryzyku miej przy sobie leki na biegunkę, takie jak Stoperan. Stoperan leczy każdą biegunkę, również biegunkę podróżnych. Działa szybko, zarówno przy pierwszych, jak i nasilających się objawach. Małe kapsułki i poręczne opakowanie zapewniają wygodę stosowania w każdych warunkach, a efekt terapeutyczny odczuwalny jest nawet po pierwszej dawce.
Zobacz, jak uniknąć biegunki podróżnych
Czytaj więcej:
- Jak unikąć biegunki podróżnych?
- Jak leczyć grypę żołądkową?
- Czym leczyć biegunkę?
- Co można jeść podczas biegunki?
- Czy węgiel pomoże na biegunkę?
- Czy istnieją domowe sposoby na biegunkę?
- Dlaczego po jedzeniu może pojawić się biegunka?
- Jak działają elektrolity?
- Objawy i konsekwencje odwodnienia
- Sposoby na odwodnienie