Objawami odwodnienia mogą być zmęczenie, bóle i skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca czy gorsze samopoczucie.
Elektrolity rekomendowane przez Stoperan są zalecane do postępowania dietetycznego w czasie biegunki, której może towarzyszyć odwodnienie. Ich skład jest zgodny z rekomendacją WHO i Unicef. Precyzyjnie dobrane proporcje soli mineralnych uzupełniono glukozą, dzięki czemu transport wody do komórek jest bardziej efektywny. W rezultacie układ nerwowy i mięśniowy, w tym serce oraz mózg, sprawnie działają.
Elektrolity są dostępne w formie proszku do rozpuszczania w wodzie o przyjemnym truskawkowym i pomarańczowym smaku.
Składniki Elektrolitów po rozpuszczeniu w wodzie rozpadają się na jony obdarzone dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Przenikają one przez komórki jelita do sąsiednich tkanek, a związane z nimi ładunki elektryczne "przyciągają" wodę i "zasysają" ją z jelita do tkanek.
Bardzo ważnym elementem składu Elektrolitów jest też glukoza. Wbrew powszechnej opinii jej obecność nie ma na celu poprawy walorów smakowych. Elektrolity dzięki połączeniu z glukozą są łatwiej wychwytywane i skuteczniej transportowane do tkanek.
Dzięki Elektrolitom rekomendowanym przez Stoperan więcej wody przechodzi do tkanek. Tym samym stosowanie ich w trakcie biegunki nie tylko nie dopuszcza do odwodnienia, ale także może ograniczyć intensywność samej dolegliwości.
Elektrolity rekomendowane przez Stoperan mogą być stosowane przez dzieci od 3. roku życia i wszystkich dorosłych z biegunką, w tym kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku.
Elektrolity rekomendowane przez Stoperan są zalecane do postępowania dietetycznego w biegunce, której może towarzyszyć odwodnienie.
Ostrożność powinni zachować chorzy z cukrzycą (z uwagi na zawartość glukozy) oraz chorzy leczący nadciśnienie spirolonaktonem lub inhibitorami ACE (z uwagi na zawartość sodu i potasu).
Elektrolity należy podawać od pierwszej chwili wystąpienia biegunki (a także wymiotów).
Zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w 200 ml wody i podawać małymi porcjami, płynu nie należy dodatkowo dosładzać.
Należy oszacować straty wody i w zależności od rezultatu w ciągu pierwszych 3-4 godzin nawadniania podać do 1000 ml płynu (u dzieci u masie do 15 kg) lub 1400 ml (u dzieci powyżej 15 kg i osób dorosłych). Po tym czasie można kontynuować nawadnianie podtrzymujące – 100 ml płynu po każdym wypróżnieniu (lub wymiotach). Przygotowanego płynu nie należy dosładzać.
W przypadku problemów z połykaniem płyn należy podawać często i małymi porcjami (np. kroplomierzem lub łyżeczką). Przed podaniem wskazane jest schłodzenie płynu w lodówce, gdyż w takiej formie jest lepiej tolerowany.
Płynu nie należy mieszać z innymi napojami, ponieważ ich składniki mogą obniżać wchłanianie wody i soli mineralnych. Płynu nie należy także dosładzać – odpowiednie stężenie glukozy w Elektrolitach gwarantuje optymalne wchłanianie wody.
Oba warianty smakowe Elektrolitów mają taką samą ilość substancji czynnych oraz osmolarność 245mOsm/l. Zawierają cukier i substancje słodzące.
Elektrolity o smaku pomrańczowym:
1 saszetka: glukoza 2,70 g, cytrynian sodu 0,58 g, chlorek sodu 0,52 g, chlorek potasu 0,3 g, aromat pomarańczowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancje słodzące: acesulfam K, aspartam.
Elektrolity o smaku truskawkowym:
1 saszetka: glukoza 2,70 g, cytrynian sodu 0,58 g, chlorek sodu 0,52 g, chlorek potasu 0,3 g, aromat truskawkowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancje słodzące: acesulfam K, aspartam.
Czytaj więcej: