Każda matka chce, aby jej dziecko cały czas było zdrowe i uśmiechnięte. Stara się więc zapobiegać chorobom, a w momencie ich wystąpienia łagodzić ich objawy. Jedną z chorób, które może spotkać dzieci, jest wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, wywołane przez rotawirusy. Najczęściej występuje ono w okresie zimowo-wiosennym.
Jest to grupa wirusów, która należy do rodziny reowirusów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa rota, oznaczającego koło. Pod mikroskopem bowiem wirus ten wygląda jak koło ze szprychami. Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn biegunki i wymiotów wśród dzieci i niemowląt. Zarazić się nimi mogą także osoby dorosłe. Z kolejnymi infekcjami odporność się zwiększa, stąd też dorośli rzadziej cierpią na dolegliwości spowodowane przez te wirusy. Powodem większej zachorowalności wśród dzieci jest również łatwe przenoszenie się wirusa pomiędzy osobą zakażoną a zdrową. Wystarczy, by dziecko zarażone rotawirusami nie umyło w przedszkolu rąk po skorzystaniu z toalety, a może zarazić kolejne osoby.
Głównymi objawami ataku rotawirusów są biegunka i gwałtowne wymioty. Chory może również mieć gorączkę. Przy zwiększonej ilości stolców i torsjach szybko może pojawić się osłabienie, spowodowane odwodnieniem. Z tego powodu warto zwracać baczną uwagę na ilość spożywanych płynów. Małe dziecko szybciej się odwadnia i może się okazać, że konieczny będzie pobyt w szpitalu i kroplówka w celu uzupełnienia elektrolitów. Hospitalizacja jest jednak wyjściem ostatecznym, często wystarczy podawanie dziecku płynów w celu uzupełnienia niedoborów. Osoby dorosłe, cierpiące z powodu zakażenia rotawirusami także powinny zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości napojów, najlepiej wody, słabej czarnej herbaty bądź herbat ziołowych. Zastosować można także środki przeciw biegunce, dostępne w aptece bez recepty.
W przypadku biegunki i wymiotów często wystarczające jest domowe leczenie, polegające na uzupełnieniu niedoboru płynów i elektrolitów. Wizyta u lekarza jest niezbędna w kilku przypadkach:
- kiedy choruje dziecko poniżej szóstego miesiąca życia bądź osoba w podeszłym wieku,
- kiedy objawom choroby towarzyszy wysoka temperatura, przekraczająca 39 stopni Celsjusza,
- kiedy podejrzewamy odwodnienie (objawami może być rzadsze oddawanie moczu, płacz bez łez, wysuszenie skóry),
- kiedy w stolcu pojawi się śluz lub krew.
W powyższych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie lub hospitalizację, jeżeli pacjent będzie tego wymagał.